Lenka Vychodilová a David Noll

Lenka Vychodilová a David Noll
Kontaktní telefon 608 360 405
Kontaktní e-mail lemura@lemura.cz
Webové stránky www.lemura.cz
Hudební sklepy ↓ koncerty viz níže ↓

Lenka Vychodilová brzy po narození pěkně mluvila a dobře vyslovovala. Proto v dětství tak ráda deklamovala. V recitační soutěži Rossiana si vyrecitovala náramkové hodinky „Čajka“.

S nimi absolvovala gymnázium, aby poté zběhla ze studií zahraničního obchodu VŠE. Místo toho docházela na Lidovou konzervatoř k dr. Ivanu Vyskočilovi na obor malých dramatických žánrů.

V mládí prošla několika amatérskými divadelními soubory (B.A.B.A., Paskvil, Excelsior). Stála u zrodu recitační skupiny Vpřed (1975–86). Otřela se o výtvarné divadlo Kolotoč. Zavdala si s divadlem Sklep (od roku 1986). A to jí zůstalo až do teď…

Její první profesionální rolí byla slonice v pohádce O chytré opičce Itě v Ústředním loutkovém divadle, kde skotačila několik sezón (1980–84).

Pod režijním vedením Hany Burešové v Divadle v Řeznické ztělesnila smrt v Pěnkavě s Loutnou od A. Přidala, čerta a ruskou babičku v úspěšné inscenaci Žert, satira, ironie a hlubší význam, Kristu ve Strindbergově Slečně Julii a na scéně Violy matku Ubu v Kainarově Ubu se vrací (1989–93).

Spolu s Markou Míkovou a Kateřinou Nejepsovou (Dybbuk, Zuby nehty) tvořily svého času trio „Y“: prozpěvovaly při Večerech pod lampou v Ypsilonce a hopsaly v bývalém divadle E. F. Buriana ve hře V+W Robin Zbojník (1985–88). Lenka Vychodilová si zahrála bláznivou babku v Matkách Marky Míkové, společně daly dohromady metrodrama Podzem.

Jako spoluautorka se též podílela na představení pro děti Povídá pondělí úterku (s Jiřím Weinbergrem a Michalem Víchem) a Míč aneb Vlasta vypravuje v rámci interní tvůrčí skupiny „BSP“ (Bavíme Se po Práci) divadla Sklep.

V divadle Archa vystupovala na vysokých koturnech jako Slepá bába v Opeře La Serra Michala Vícha a Jaroslava Duška. Tamtéž, v projektu Za zrcadlem Jany Svobodové a Petra Nikla, na sebe upozornila coby vilný koloušek, když se otírala o jihoafrického kolegu. Hodnou Annu si zahrála ve stejnojmenném představení (1994–2002) Jany Svobodové na motivy textů Gertrudy Steinové. V divadle Na zábradlí hostovala ve Wispianského Wesele v režii Petra Lébla (1998).

Pro ČT napsala povídku Na krvavé koleno! (Historky od krbu). Hrála ve filmech Bony a klid, Pražská 5, Vrať se do hrobu, Báječná léta pod psa, Perníková věž, Mazaný Filip. Momentálně je k vidění v novém filmu Kousek nebe. Objevila se jako jedna z prvních účinkujících nového zábavného pořadu HBO Na stojáka.

Zpívala se skupinou Ultrapank, dokonce v Černý díře v Budapešti (1989–91). Od roku 1988 až dosud pěje ty „nejstrašnější šlágry“ v oblíbené kapele M. T. O. Universal.

Pedagogicky působila na studenty Konzervatoře J. Ježka a nutila je k uměleckému přednesu a herecké tvorbě (1992–96). Byla rozhlasatelkou Radia Mama (1991–95) a rádia Limonádový Joe (1996–2000).

V současné době hraje v Besídce divadla Sklep (v Praze na Dobešce) a v představení Piš, Kafka, piš! (v divadle Archa). To z povídek, deníků a korespondence Franze Kafky spolu s ní sestavili a ztvárňují Monika Načeva, Jan Slovák a David Vávra.

Cetky a omšelé písně nabízí v rámci písňového pořadu Výprodej Lemury Lepé (většinou v Balbínově poetické hospůdce). Stejný název nese i její CD.Cetky a omšelé písně nabízí v rámci písňových pořadů Výprodej Lemury Lepé, Lemura luzná – jindy hrůzná. Stejné názvy nesou i její dvě CD. Zhudebněné prózy, tzv. POVÍSNĚ skladatele Michala Vícha (na stejnojmenném CD) pak nejnověji uvádí v pořadu Kamdeš?! Ve všech třech programech spoluúčinkuje trio Ti3 – David Noll, Vladimír Vytiska a Jiří Podzimek. Od roku 2009 vystupuje ve společných pořadech Lemura a kapr na stromě a Lemur & Lemura v duu s Davidem Nollem.

David Noll Brzy po vybouření ve studentském Divadle Jedna Radost se osou jeho života stalo působení v kapele divadla Sklep (od roku 1981) zvané před revolucí Paco Camino, později pak překřtěné Davidem Vávrou na Les Choustilles aneb Les šustiles čili Šustilové. Ze Sklepa si však často průběžně odskakuje na všechny strany (v zásadě jako zpívající a skládající pianista). Nejvýznamnější z odskoků:

 • studium kompozice u prof. Harryho Macourka na Lidové konzervatoři (1984–1988);
 • Ypsilonka a hudební spolupráce s Markem Ebenem (1985–1990);
 • rocková sestava skupiny Marsyas Zuzany Michnové (1985–1988);
 • Country Band Petra Kulicha Pokorného působící v Německu, Rakousku a Švýcarsku (1988–1990);
 • kapelník doprovodné kapely M. Reifové Splašil se kůň našíř – s písničkami pro děti (od roku 1992); s tím spojené producentské a vydavatelské aktivity dodnes;
 • hudba k dětským inscenacím v režii M. Míkové: Létající Ryba (Minor, 1992) a Zelí (Lampion, 2004)
 • několik písní pro zpěvačky Hanu Zagorovou a Martu Kubišovou (v první polovině 90. let);
 • pianista a kapelník u Věry Martinové (1994–1998);
 • první pianista orchestru pražské inscenace muzikálu Jesus Christ Superstar (1994–1997);
 • hudba k inscenaci E. Rovnera: Vrátila se jednou v noci v Divadle Na Vinohradech

(2005, režie: R. Lipus);

 • hudba k inscenaci J. A. Pitínského: Matka v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě

(2007, režie: R. Lipus)

 • výkonný producent, skladatel, pianista a zvukař prvního sólového alba Tomáše Hanáka (2009)
 • první sólové pokusy na jevišti – recitál v Roztokách a koncert s vlastní, speciálně sestavenou kapelou v Praze na Dobešce (2010).mp3 ke stažení: Simca

Koncerty

Nepřipravují se žádné koncerty…