Koubek opět u Pitaše

Ojedinělá kulturní scéna, doslova na dohled polské hranice, se nachází v hostinci U Pitašů v Šonově. Standa Pitaš sem před časem přenesl své aktivity, jež provozoval v Zájezdě u České Skalice. Cestu do Šonova si tak nacházejí nejen nedalecí Broumovští, ale i věrní návštěvníci Pitašových pořadů daleko z kraje. Jen domácí jim na chuť nepřišli.

Minulou sobotu zde, v natřískaném hospodském výčepu, se svým akordeonem už podruhé vystoupil Václav Koubek. Strojní inženýr a stále víc uznávaný písničkář a také herec a literát prokázal, že časem zraje jak víno. V průřezu svou čtvrtstoletou tvorbou si s publikem doslova pohrával. Přitom se z hospodského písničkářství dávno dostal k amfiteátrům, velkým sálům a vystoupením v pořadech hvězd jako jsou Jiří Suchý či Hana Hegerová. Nejnovější CD hodlá natočit s irskou kapelou Hogs, odnoží věhlasných Pogues. Jeho působištěm se letos dokonce stalo Národní divadlo, kde účinkuje ve hře Fráni Šrámka Zvony a přitom hraje a zpívá zhudebněné Šrámkovy básně (jedna zazněla i v Šonově). Koubkovo vystoupení lze chápat jako multižánrové. Prolínají se v něm písničky, vyprávění příhod či povídek i nenápadné herecké akce. Vyprávěné příběhy obvykle vycházejí z reálné situace a posluchač ani nepostřehne, kde je začne dotvářet autorova fantazie. Jakkoli spontánně pořad působí, zkušený aktér v každé chvíli jistě ví, co dělá – aniž by přitom přestal být bezprostřední, osobitý a důvěryhodný.

V sále Pitašova hostince dnes vystoupí skupina Psí vojáci. V dalších plánech je kromě písničkářských koncertů i repríza veleúspěšného koncertu rockového varhaníka Mariana Vargy v šonovském kostele sv. Markéty a tamtéž i Pašije Plastic People s věhlasným Agon Orchestra.

Jan Meier / Deníky Bohemia - Náchodský deník