O padesátinách Václava Koubka na Music webu

Ve středu oslavil Václav Koubek své významné jubileum. K jeho padesátinám přišli popřát a zahrát Hana Hegerová, Jiří Suchý, skupina Traband, Dáša Andrtová-Voňková, Radůza, Luboš Pospíšil, Vladimír Merta a Pavel Fajt. Z avizovaných hostů se omluvil Filip Topol. Lucerna Music Bar praskal ve švech a vřel skvělou atmosférou. Vydařený „večírek“ díky nekonečnému aplausu publika skončil až po půlnoci.

Koncert zahájil samotný oslavenec a po většinu večera ho doprovázela jeho kmenová kapela ve složení Honza Ponocný (kytara), Martin Rychta (bicí), Jaroslav Jeřábek (saxofón). Na okamžik ji vystřídal první host večera, skupina Trabant, která se také výrazně zapsala na Koubkově posledním albu Každej pes.

„Jó mejdany, ty já měl vždycky rád, já když se kolem sebe podívám, tak mám pocit, že vás všechny znám. Za padesát let už nasbíráte nějakejch čárek“. Pronesl jubilant na adresu publika a přivítal další hosty, Dášu Andrtovou-Voňkovou a následně Hanu Hegerovou s klavírním doprovodem Petra Maláska, která si vysloužila od diváků obrovské ovace. Podobně příznivý ohlas byl adresován i na dalšího účinkujícího, „Koubka v sukních“, zpěvačku a harmonikářku Radůzu.

Václav Koubek je pověstný nejen svým osobitým hudebním projevem, ale i vyprávěním neuvěřitelných zážitků zpestřujících svá originální vystoupení. Neustále zanechává posluchače na pochybách, zda jsou jeho příhody fiktivní, nebo pravdivé. Kromě veselých historek o přítomných i nepřítomných muzikantech bylo mnohokrát zmíněno i téma zimních depresí, a tak za masové podpory publika byl Václavem Koubkem vyhlášen okamžitý konec zimy. To byla jediná věc večera, která se mu realizovat nepodařila.

Ani ostatní účinkující přítomné jistě nezklamali. Mohli si zanotovat songy z tradičního repertoáru Vladimíra Merty, Luboše Pospíšila a vychutnat Koubkův duet s bubeníkem Pavlem Fajtem.

S pugetem růží přišel na pódium pogratulovat i Koubek starší, ten mohl být na svého syna právem hrdý. Škoda jen absence Filipa Topola, jež má rovněž zásluhy na albu Každej pes.

Dramaturgický hřeb večera byl svěřen do rukou, podle Koubkových slov „guru písničkářů“ Jiřímu Suchému v doprovodu foukací harmoniky a banja a samozřejmě několikasethlavého osazenstva sálu, který matadora nechtěl nechat jen tak odejít. Závěr večera byl v režii Václava Koubka a bouřlivý aplaus ho nutil k opakovaným návratům na pódium a přidávání dalších kusů.

Středeční koncert nebyl jen vydařenou narozeninovou oslavou a žánrově i generačně pestrým koncertem, ale v neposlední řadě i účinnou propagací dalších koubkových aktivit. Produkční agentura pod jeho jménem, zajišťuje vystoupení méně či více známým písničkářům a pořádá akce z níž některé mají několikaletou tradici – Hudební sklepy, Kulturní léto… Zároveň se pustil na tenký led a zmiňované aktuální album vydal vlastními silami a podle všeho se mu to daří velice dobře. A to není zdaleka vše, ke třem povídkovým knížkám přibyl notový zpěvník obsahující stovku koubkových skladeb z let 1975 – 2005 a ten brzy doplní nové CD s výběrem toho nejlepšího ze všech šesti alb.

Všechno nasvědčuje tomu, že významné jubileum motivuje svérázného písničkáře k bilančnímu pozastavení nad dosavadní tvorbou a zamyšlení nad cestou, kterou se bude ubírat dál. Ve středu však naznačil, že ať už zvolí kteroukoliv z možností nebude u toho chybět pohoda a výborná společnost.

Jana Miňovská / Musicweb.cz