Václav Koubek se vrhl na irské Lidovky

Písničkář Václav Koubek přebásnil irské a keltské tradicionály a společně s irskou skupinou The Hogs se představí nejen na koncertech, ale společně natočí i CD.

The Hogs je jméno irské skupiny, která vystupovala po celém světě a která v loňském roce poprvé hostovala ve střední Evropě. Představili se mimo jiné na festivalu Eurotrialog Mikulov či Trutnov Open Air a vyprodali několik klubových představení.

Během pobytu v Česku se The Hogs potkali u českého piva, které si velice pochvalovali, s harmonikářem Václavem Koubkem, se kterým si okamžitě padli do oka a dohodli se na vytvoření společného projektu.

Václav Koubek přebásní do češtiny irské a keltské tradicionály a s doprovodem The Hogs natočí CD. Nápadu se chopilo vydavatelství Indies a celá myšlenka se stane v průběhu roku 2007 skutečností.

The Hogs patří i v samotném Irsku k nejžádanějším ansámblům, zabývající se irskou lidovou hudbou. Nejsou žádnou napodobeninou. Vůdčí osobnost The Hogs Michael Casey dokonce zkomponoval pár skladeb i pro Shanea MacGowana (Pogues).

Václav Koubek je zase ojedinělý český hudební samorost. Tanec, kytary, banjo, akordeon, basa, bubny a neutuchající irská energie valící se z podia se spojí s pábitelským projevem Václava Koubka a jeho přebásněnými texty irských odrhovaček (vesměs jde o lásku, tuláctví a hospodu…).

Jak to všechno hudebně dopadne, se ukáže již příští týden. V severočeské Smržovce na několikadenním soustředění celý projekt dostane konkrétní obrysy. Smržovka také zažije celosvětovou koncertní premiéru tohoto nového česko-irského hudebního tělesa.

Poté se uskuteční několik společných i samostatných koncertů a mezitím bude vše studiově zaznamenáno. Na přelomu ledna a února se The Hogs představí na tuzemských přehlídkách zimní Colours of Ostrava, zimní Rock for People a na několika klubových představeních. Další koncerty jsou připraveny na červen a srpen 2007.

ob / iDNES.cz (18. 1. 2007)