Koubek a Hogs v Mikulově

Jak to odpadne, když se v hospůdce sejde parta irských muzikantů s českým písničkářem a padnou si doslova a do písmene do noty? Jasně povedeným důkazem je třeba spojení písničkáře Václava Koubka a irské kapely The Hogs, kteří spolu natočili desku a představí také publikum na festivalu Eurotrialog v Mikulově. Nejen o výše popsaném spojení vypráví samotný Václav Koubek. Info o zmíněném festu pak hledej zde: www.eurotrialog.cz.

V kuloárech se hovoří, že se vaše spolupráce „upekla“ po pijatice s kapelou někdy nad ránem. Můžete vy sám vzpomenout, jak to tehdy doopravdy bylo a co z toho jsou jen legendy, a co pravda?
Kapela hostovala loni v rámci českého turné i v mém Vesnickém klubu v Chotěmicích, kde skvěle zapadla do rázovité hospůdky a tam jsem si povzdychl, že lidovky a muzikanti mající tu své tradice se pomalu z hospod vytrácí a že by stálo za to zkusit vytvořit současné lidovky a vrátit je kam patří.

A znal jste kapelu již dříve?
Ne, ale mám rád Poques, Dubliners a další irské šlapárny.

Jak se vám s The Hogs spolupracovalo přímo ve studiu? Šlo tam spíše o práci celého kolektivu, nebo jste měl třeba vůdčí slovo vy, či kapela samotná?
Naštěstí jsem zjistil, že muzikanti z The Hogs jsou stejný pocitáři a hrají spíš z patra než z notových linek a píseň je pro ně převším radost. Nikdo nikoho tu nemusí vést. Zahraje se kus, dá pivko a pak ještě jednou a to druhé je lepší, berem…

Teď spolu jezdíte i koncerty. Dá se říct, že se z vás stali i přátelé a spolupráce bude pokračovat i do budoucna, nebo to zatím zvažováno není a jde o jednorázový projekt?
Vypadá to ,že o nás bude zájem i v listopadu, kdy plánujem další šňůru.

Láká vás podobná spolupráce s kapelou, či umělci, z jiné země i do budoucna?
Myslíte Afrotempo či asijský klid? Bylo by to veselé, ale raději zůstanu u svého přízemního projevu.

The Hogs jsou dá se říct téměř lidová kapela. Jakou muziku vlastně nejvíce v současnosti posloucháte vy sám?
Teď jsem si do baru nakoupil Sinead O'Connor a to mne hřeje.

Pojďme k Mikulovu. Vy sám jste spoluuváděl první ročník. Ještě si pamatuji, jak jste třeba lákal na stánek s mixem jistého alkoholického nápoje, kde se vám podle tehdejších vašich slov moc líbilo. Pak jste, pokud se nemýlím, vystupoval ještě na jednom z ročníků. Byl jste se pak na festu ještě někdy podívat třeba jen jako divák? A jak vzpomínáte na Mikulov tak nějak celkově?
Aj, vzpomínám! Myslím, že jsem se s věkem již zklidnil. Jako divák si užiji dost hudby po mém vystoupení. Sám nejezdím.

Jak na vás vlastně Eurotrialog působí třeba letošní dramaturgií? Pobudete tam i mimo vystoupení a máte i nějaké kapely, které by jste chtěl letos v Mikulově vidět?
Dramaturgii připravují ti, s nimiž mám stejný vkus a část dramaturgie budu přetahovat na příští rok ke mně do klubu. My přijedeme na festival dost pozdě a druhý den zas hrajem, takže se nezdržíme.

Už jste zmínil pár slov o svém Vesnickém klubu. Můžete k tomu říci více a popřípadě přidat i nějaké odkazy na ono místo? Jak se vám při tomto „podnikání“ vlastně daří? Chodí lidi, nebo je to teprve musíte učit?
Po padesátce si můžete konečně plnit svoje dětské sny. Každý se na mých webových stránkách může přihlásit do mého členského klubu vzít si stan a užít víkend. Rozjezdy jsou vždy nejtěžší a zpočátku se nulový rozpočet nedaří. Na Mišíka už jsem i zaplnil, ale kolik je takových co přilákají venkovský i přespolní diváky.

Teď je aktuální již zmiňované album s The Hogs. Přes to.. Začínáte už pracovat i na něčem vašem autorském? (myšleno album, či třeba kniha…)
Píši si texty pro sólovou desku a začínám být strašně línej…

Richard Kutěj / MusicZone.cz