Samorost Koubek v dobré společnosti

Písničkář, harmonikář, divadelník, spisovatel, filmař, cestovatel, herec, produkční… V každé ze zmíněných profesí je Václav Koubek samoukem a samorostem. Nejznámější je jako autor a nezaměnitelný interpret posmutnělých šansonů, „ušpiněných“ ulicí i hospodou a opatřených velmi osobními i svérázně filozofujícími texty. Takovými písněmi už naplnil šest cédéček. To nejnovější se jmenuje Každej pes a Koubek si ho vydal ke svým padesátinám, které oslaví 2. března v pražském Lucerna Music Baru. Mimochodem, pogratulovat mu přijdou Radůza, Jarda Svoboda a skupina Traband, Jiří Suchý, Hana Hegerová či Filip Topol – možná jde o náhodně zvolené hosty, ale v souvislosti s oslavencem získává tato „soupiska“ zvláštní význam: Koubkovo písničkářství totiž působí dojmem jakéhosi průsečíku tvorby všech zmíněných osobností.

Novinka Václava Koubka se od jeho nejstarších desek Obrazy a Šaty šupáka liší kapelovým pojetím většiny písní. Kytary Jana Ponocného, saxofon Jaroslava Jeřábka, bicí Martina Rychty, ale i piano Filipa Topola nebo foukací harmonika Mildy Tottera rozšiřují dobře známý obraz Koubka jako osamoceného harmonikáře o další odstíny a každé jeho nové písni dávají jiný náboj i stylové směřování. V tomto ohledu odvedla kus práce i téměř kompletní kapela Traband, jejíž „dechno“ jízda v písních Hospoda, Milá nebo Příběhy s Koubkovým výrazovým zpěvem souzní tak přirozeně, jako by společně vystupovali odedávna. Ze zcela jiného hudebního světa je pak písnička Stařec, kterou Filip Topol protkal znepokojivými tóny klavíru a bubeník Pavel Fajt obalil cizokrajnými perkusemi.

Tématem mnoha Koubkových písní je svoboda a písničkář o ní zpívá i na mnoha místech nového alba. O jejím často bolestném hledání a nalézání ví své. Před pohodlným povoláním strojního inženýra utekl na venkov, aby o pár let později dal městu vale definitivně a přestěhoval se i s rodinou na statek v jižních Čechách. Nemá žádného manažera, koncerty si zařizuje osobně a desky si vydává i prodává také sám. Snad právě proto je jeho talent stále nezakalený, nedotčený požadavky doby a „trhu“. A jistě také proto nám o svých pocitech, radostech i pochybnostech vypráví pořád tak přesvědčivě. MILAN ŠEFL (Václav Koubek & spol.: Každej pes. CD, 47 minut. Vyd. Václav Koubek, 2004.)

Písně Václava Koubka si můžete poslechnout v sobotu 12. února po 21. hodině na ČRo 2 – Praha.

Písničky z druhého břehu, Český rozhlas 2 - Praha, 12. února, 21.04